The Mid-Illini Conference All-Academic Athlete Honor Roll has been announced.

Metamora Township High School had 83 athletes make the list.

The Mid-Illini Conference All-Academic Athlete Honor Roll has been announced.

Metamora Township High School had 83 athletes make the list.

Those who earned a spot on the honor roll must have received a varsity letter during the 2013-14 school year and finish with a cumulative grade-point-average equivalent to a “B”.

The Metamora honor roll qualifiers are:

Brooke Ahrens, softball and volleyball; Joel Anglin, cross country and track; Jacob Anglin, football; Stephen Arnold, cross country and track. 

Daniel Ausman, soccer and track; Samantha Babcock, dance; Abigail Bachman, dance; Kimberly Bahl; basketball; Dexter Ballou, cross country and track; Abby Barrow, softball and volleyball.

Nick Becker, tennis; Taylor Bernitt, cheer; Abby Beschorner, track; Chelsea Best, track; Grant Billimack, basketball and soccer; Taylor Buley, track; Hannah Burt, tennis and track. 

Brady Call, soccer and track; Taylor Coconate, dance; Jackson Dimmick, soccer; Michael Doublin, tennis and golf. 

Danica Dragoo, cross country and track; Rebecca Eller, tennis; Cara Gardner, track; Lauren Geurink, cheer and dance; Alex Giesler, football and track.

Jacob Godwin, football; Haley Gray, cross country; Kaitlyn Grieves, cheer and tennis; Lisa Gutgesell, cross country; Jami Hagemann, track; Kara Hartnett, basketball, softball and volleyball.

Racheael Henson, cheer and dance; Erik Inman, football and track; Carrie James, volleyball; Olivia Jones; Joseph Kennell, baseball and basketball.

Sophia Kessler, cross country and track; Brianna Kiesewetter, tennis and track; William Koehrsen, cross country and tennis; Nathan Lee, soccer; Trevor Lewandowski, tennis; Britlyn Long, track; Allyson Marks, track. 

Caroline Markun, volleyball; McKinzie Marshall, softball and volleyball; Justin McCoy, tennis; Nate McGuire, football and wrestling.

Olivia Moehn, cross country; Konor Murtagh, soccer; Brendan Nachtrieb, football and baseball; Mitchell Nguyen, tennis; Tais Papa, cross country and track. 

Pauline Parkhurst, dance; Lauren Parks, tennis and track; Jill Passwater, dance; Ryan Patterson, football; Natalie Pettigrew, dance and track; Rachel Pleasant, track; Melissa Ringenberg, tennis. 

Aaron Roos, football; Ashlyn Rulis, cross country and track; Ben Russell, basketball, football and track; Jimmy Salmon, football and baseball; Travis 

Scheirer, cross country and track; Josh Scheirer, soccer and track; Lauren Schertz, track; Ashleigh Schierer, cheer and track; Seth Schisler, football; Weston Schlink, football; Cathy Seitz, dance and track; Rachel Shapland, track.

Caroline Signa, softball; Bradley Soendlin, soccer; Kellie Steele, basketball; Sabrina Stucko, cheer; Delaney Tjaden, softball and volleyball. 

Cal Urycki, football and track; Prestin VanMieghem, football; Patrick Vieck, cross country and track; Alex Walka, soccer. 

Jackson Ward, cross country and track; Sarah Waters, cheer, cross country; Stephanie Zimmerman, cross country.