|
|
Woodford Times - Peoria, IL
  • MAST earns second in county swim meet

  • The 2014 Woodford County Championship Meet was held July 22 in Roanoke. The Metamora Area Swim Team earned second with 2,313 points.

    The El Paso Olympians finished first at 2,691, the Roanoke Blue Dolphins were in third at 1,665 and the Eureka Area Swim Team came in fourth at 485.
    • email print
      Comment
  • The 2014 Woodford County Championship Meet was held July 22 in Roanoke. The Metamora Area Swim Team earned second with 2,313 points.
    The El Paso Olympians finished first at 2,691, the Roanoke Blue Dolphins were in third at 1,665 and the Eureka Area Swim Team came in fourth at 485.
     Boys 8-U
    The MAST boys age 8-under division had four individuals and two relay teams take first.
    AJ Stone was first in the 50-meter free at 52.93, first in the 25 butterfly at 28.53 and first in the 25 backstroke at 27.99.
    Andrew Wolfe swam for first in the 25 breaststroke at 35.07.
    In the 100 medley relay, Liam Udell, Wolfe, Stone and Owen Dean were in first at 2:14.34.
    In the 100 free relay, Wolfe, Udell, Stone and Kaleb Morrison were in first at 1:54.97.
     Girls 8-U
    The girls 8-U swimmers came in fourth in the third and fourth in two relays.
    In the 100 medley relay, Kimberly Wolfe, Kayla Alderson, Gracelyn Dean and Kinsey Ganson finished fourth at 2:27.97.
    In the 100 free relay, Kate Shoff, Wolfe, Alderson and Dean were in third at 2:19.73.
     Boys 9-10
    In the boys 9-10 age group, four individuals and two relays swam for first.
    Simon Dean was first in the 50 free at 41.53 and Mason Walker was first in the 25 backstroke at 23.41.
    In the 25 breaststroke James Wolfe was first at 27.15 and first in the 100 IM at 1:55.25.
    In the 100 medley relay, Wolfe, Peyton Morrison, Dean and Andrew Hanson were first at 1:28.88.
    In the 100 free relay, Hanson, Walker, and Wolfe were first at 1:23.97.
    Girls 9-10
    In the girls 9-10 division, four individuals and two relays were won.
    Brooke Ramsey was first in the 50 free at 41.82 and Sophia Udell was first in the 25 fly at 24.41.
    Victoria Hall earned first in the 25 breaststroke at 26.67 and in the 25 free at 20.07.
    In the 100 medley relay, Lily Glas, Hall, Udell and Ramsey were first at 1:37.29.
    Hall, Sophia Udell, Glas and Ramsey were first in the 100 free relay at 1:26.28.
     Boys 11-12
    Page 2 of 3 - The MAST boys 11-12 group led the tournament with six individuals in first place and two relay wins.
    Justin Alderson was first in the 50 breaststroke at 39.97, first in the 50 free at 32.50 and first in the 50 backstroke at 39.71.
    Jacob Nichols was first in the 100 free at 1:13.61, first in the 50 butterfly at 37.44 and first in the 100 IM at 1:26.54.
    In the 200 medley relay, Nichols, Alderson, Gabe and Michael Meinert were first at 2:45.00 and also earned first in the 100 free relay at 1:23.97.
     Girls 11-12
    Brielle Lombardi was the lone MAST swimmer to earn first in the girls 11-12 division. Lombardi was first in the 50 breaststroke at 46.30.
    In the 200 medley relay, Audrey Joyner, Lombardi, Jordyn Hanson and Brooke Barlow were second at 2:54.28.
    Barlow, Joyner, Hanson and Kaelyn Ray were second in the 200 free relay at 2:42.47.
     Boys 13-14
    In the boys 13-14 division, five individuals and two relays finished first.
    Noah Nelson was first in the 100 free at 1:13.00, first in the 50 free at 31.74 and first n the 50 backstroke at 38.55.
    Logan Ramsey was first in the 50 breaststroke at 46.10 and Jeremiah Poppen was first in the 50 butterfly at 40.16.
    In the 200 medley relay, Nelson, Michael and Jeremiah Poppen and Ramsey were first at 2:45.22.
    In the 200 free, the four were first at 2:30.78.
     Girls 13-14
    In the girls 13-14 division, three individual events were won along with the two relays.
    Kelsey Alderson was first in the 100 free at 1:08.97 and Brooke McCormick was first in the 50 free at 30.83 and first in the 50 backstroke at 35.38.
    Emmie Brockhouse, McCormick, Arianna Lombardi and Alderson were first in the 200 medley relay at 2:45.22.
    In the 200 free relay, the four also took first at 2:11.29, almost 20 seconds ahead of the second place team from El Paso.
     Boys 15-18
    In the boys 15-18 division, Jack McCormick was the lone swimmer to earn first.
    McCormick was first in the 100 free at 1:00.22, first in the 50 fly at 30:52 and first in the 100 IM at 1:10.94.
    In the 200 medley relay, McCormick, Will Cloninger, Jared Willerton and Gage Drier were in second by less the an a secondat 2:14.97.
    Page 3 of 3 - The four fell behind again for second in the 200 free relay at 2:03.68.
     Girls 15-18
    Morgan Brockhouse was the solo winner in the girls 15-18 division with three wins.
    Brockhouse was first in the 50 free at 30.63, first in the 50 backstroke at 34.81 and first in the 100 IM at 1:17.09.

        calendar