IHSA all-state academic team

Staff reports
Thompson Zhuang

The Illinois High School Association announced the 26 students who have been selected to the 2011-12 all-state academic team sponsored by Caterpillar. The 13 male and 13 female honorees of the IHSA’s top academic honor were chosen from a group that included more than 450 students throughout the state.

“This is a tremendous honor and I hope every student who was nominated takes a great deal of pride in all that they have accomplished,” said IHSA executive director Marty Hickman. “These students are the embodiment of what it means to take advantage of the entire high school experience. I am thankful to Caterpillar for providing the All-State Academic Team platform to honor and congratulate them.”

Every IHSA member school was invited to nominate one female student and one male student by the February deadline. Nominees needed to possess a minimum 3.50 grade-point average on a 4.0 scale after their seventh semester, have participated in at least two IHSA sponsored sports or activities during each of the last two years and demonstrated outstanding citizenship.

The nominations were evaluated by a committee made up of IHSA principals, representatives of the Illinois Activities Directors Association and representatives of the Illinois Athletic Directors Association.

One male winner and one female winner from each of the seven IHSA board of directors divisions were selected initially, while the final 12 spots on the team were then rounded out with at-large candidates from anywhere in the state.

The all-state academic team members will be honored at a banquet at the DoubleTree Hotel in Bloomington on April 16.

ACADEMIC ALL-STATE TEAM

Alison Castriano, Lincolnshire (Stevenson)

Neha Chandan, Bradley (B.-Bourbonnais)

Michael Clevenger, Decatur (MacArthur)

Jake Emmerick, Frankfort (Lincoln-Way East)

Patrick Ewald, Rock Island (Alleman)

Mary Kathryn Flood, Crystal Lake (Central)

Jacob Gavin, Monmouth (United)

Keegan Henderson, Carterville

Angela Hennig, Springfield (Lutheran)

Janie Howse, Moweaqua (Central A&M)

Scott Huisinga, Monticello

Conor Jansen, Rockford (Boylan Catholic)

Nicole Johnson, Belleville (Althoff)

Charles Labuz, Chicago (St. Patrick)

Gena Lenti, Chicago (St. Ignatius College Prep)

Maisie Mahoney, Oregon

Kelle Nett, Spring Valley (Hall)

Thomas Nye, Chicago (Brother Rice)

Kaitlin Phillips, Hinckley (H.-Big Rock)

Nicholas Posegay, Glen Ellyn (Glenbard West)

Ben Rogers, Geneva

Jacob Ruprecht, Elmhurst (York)

Natalie San, Carbondale (H.S.)

Joseph Thompson, Sycamore (H.S.)

Stephanie Uhrich, Palatine (Fremd)

Julia Williams, Washington

HONORABLE MENTION TEAM

Thompson Zhuang, Eureka

Brianna Bartelsmeyer, Herrin (H.S.)

Drew Cole, Monmouth (M.-Roseville)

Victoria Cooke, Oak Park (Fenwick)

Matthew DeLuka, Hillsboro

Tasha Doerr, Sesser (S.-Valier)

Katelyn Duckett, Shelbyville

Zeke Elkins, St. Joseph (S.J.-Ogden)

Sydney Hawley, Pittsfield

Abigail Hedlin, New Lenox (Lincoln-Way West)

Zachary Holmbeck, Princeton

Lauren Houmes, Hoopeston (H. Area)

Michael Hurley, Flossmoor (Homewood-F.)

John Kalanik, Chicago (Payton)

Matthew King, Libertyville

Jonathon Kingzette, Riverside (R.-Brookfield)

Matt Koran, Joliet (West)

Kyle Kozak, Aurora (Marmion Academy)

Shelby Kretman, Lisle (Sr.)

Lawrence Li, Normal (Community)

Hannah Magnuson, Normal (Community West)

Scott Marchetti, Christopher

Matt McCareins, Chicago (St. Ignatius Prep)

Margaret McLaughlin, Riverside (R.-Brookfield)

Ted Owens, Hinsdale (Central)

Andrew Palmer, Chicago (University)

Megan Patterson, Monmouth (United)

Ana Petracovici, Macomb

Molly Powers, Chicago (Resurrection)

Stephanie Prince, Des Plaines (Willows Academy)

Allison Proffitt, Downers Grove (North)

Claire Raycraft, Decatur (St. Teresa)

Allison Rogutich, Marengo

Kylie Romeo, Moline (H.S.)

Claire Ryan, Chicago (Mother McAuley)

Taylor Sanders, Marshall

Alyssa Sandoval, Chicago (De La Salle)

Taylor Soltys, Naperville (Neuqua Valley)

Colin Stone, Goreville

Tessa Strack, Sycamore (H.S.)

Ben Streeter, Morton

Philip Strunk, Evanston (Twp.)

Garrett Sweatt, Edwardsville (H.S.)

Amber Trick, Lemont (H.S.)

Shelby Voyles, Lincoln

Will Widick, Rochelle

Lauren Winter, Scales Mound

Scott Woodard, Tolono (Unity)

Molly Works, New Athens

Ryan Wybourn, Lena (L.-Winslow)